Sexting, poměrně „mladý“ fenomén, související s pokrokem v komunikačních technologiích. Jde o elektronické rozesílání textových zpráv, fotografií či videa se sexuálním obsahem. Z hlediska zákona může mít zveřejnění intimností charakter přestupku i trestného činu.
Materiály spadající do oblasti sextingu mohou často vznikat přirozeně, v rámci intimních partnerských vztahů. Bohužel, je zde vysoké riziko, že jeden z partnerů tyto ryze soukromé záležitosti z nejrůznějších důvodů a pohnutek zveřejní. Nejčastěji se tak děje po ukončení vztahu. Obecně lze říci, že materiál sextingového charakteru může být moderními technologiemi velmi rychle, snadno a široce šířen, takže nakonec ani původce, který materiál „vypustil do světa“ nemá nad jeho dalším šířením žádnou kontrolu. Navíc člověk nemusí být žádný počítačový odborník, aby si téměř jakýkoli citlivý materiál „nenávratně vypůjčil“ z osobních veřejně přístupných blogů, špatně zabezpečených facebookových či jiných internetových profilů apod. Takže riziko zneužitelnosti zveřejněného intimního materiálu je opravdu vysoké.
Mladí lidé jsou velmi citliví a v období puberty obzvláště. Pokud se stanou neúmyslně obětí sextingu, zažívají pak pocity naprosté beznaděje, hanby a potupy. Je to smutné, ale sexting má na svědomí již nejeden mladý lidský život, mnoho psychických zhroucení a depresí. Materiál může být sice „ukraden“, ale vzniká často i dobrovolně z iniciativy následného poškozeného. Novým trendem je též snadný přivýdělek, kdy děti a mladiství dobrovolně poskytují intimní fotografie a videa za přislíbenou platbu, v praxi povětšinou kredit do telefonu. Není třeba dodávat, že mnozí z těch, kteří materiál požadují po mladších dětech, jsou pedofilní, či jinak narušení jedinci.
Jako preventisté si myslíme, že je potřeba na téma „sexting“ s dětmi a mladistvými otevřeně hovořit. Osvětu je nutné šířit i mezi rodiče a pedagogy. Nové technologie znamenají nová rizika a my dospělí si jich musíme být vědomi. Co tedy Phénix radí:
Závislost na mobilním telefonu
25.9.2014 - 08:17
Sexting - mladý fenomén
30.4.2014 - 11:17
Phénix se věnuje prevenci již 9 let
20.2.2015 - 00:00
Phénix získal certifikaci svých programů na dalších 5 let
24.6.2015 - 00:00
Sebepoškozování - závažný fenomén, na který reaguje i Primární prevence Phénix
10.5.2018 - 00:00